Jeśli do tej pory wydawało się Tobie, że okulista to jedyny praktycznie specjalista od oczu, to jesteś w bardzo dużym błędzie. Musisz bowiem zdać sobie sprawę z tego, że w zależności od problemu czy sytuacji, do zupełnie innego lekarza należy się zgłosić, aby móc uzyskać fachową pomoc i wsparcie. Nasz narząd wzroku jest niezwykle cenny. Zmysł widzenia jest jednym z najważniejszych i dbałość o oczy powinna być naszym priorytetem. Każdy z nas powinien dbać o nie tak, by jak najdłużej cieszyć się ich doskonałą kondycją. W tym artykule skupimy się na zawodzie okulisty, ale weźmiemy pod lupę również i zawody pokrewne, w tym między innymi optyka, optometrystę i ortoptystę. Czy wiesz, kim każdy ze specjalistów jest? Czym się zajmuje? Kiedy się powinniśmy do niego właśnie zgłosić?

Okulista specjalistą od narządu wzroku

Najbardziej chyba znanym zawodem jest okulista. To właśnie on zajmuje się diagnostyką, jak również i leczeniem chorób oczu. Jeśli mamy jakikolwiek problem z widzeniem, jeśli bolą nas oczy lub głowa, jeśli jest coś nie tak z naszym układem wzroku, to na pewno właśnie okulista jest tym specjalistą, do którego powinniśmy zgłosić się w pierwszej kolejności. Jeśli więc mamy jakikolwiek problem, na pewno do niego powinniśmy się zgłosić. W przypadku zeza, specjalistą jest okulista – strabolog i to właśnie on powinien być naszym lekarzem od walki z tym problemem. Tak, jak do każdego niemal lekarza zgłosić się możemy zarówno prywatnie, jak również i na NFZ, w zależności od zaistniałego problemu, jak również i od naszej sytuacji materialnej. Jedno jest pewne, w przypadku narządu wzroku nie powinniśmy oszczędzać lub lekceważyć danej sytuacji, gdyż może mieć ona wpływ na to, jak w późniejszym okresie będziemy widzieć i czy konieczne będzie noszenie okularów. 

Jak wygląda badanie podczas wizyty?

Jeśli udajemy się do lekarza specjalisty, bo mamy problem z narządem wzroku, to lekarz taki wykonuje odpowiednie badania, tak, aby zdiagnozować problem, a następnie zastosować określone leczenie lub wysłać nas dalej do kolejnego specjalisty. Okulista ocenia nasze oczodoły, powieki, a także wielkość i ruchomość gałek ocznych. Kolejnym jego zadaniem jest skontrolowanie ostrości wzroku, jak również i zbadanie pola widzenia. W badaniu dokonuje on również sprawdzenia przedniego i tylnego odcinka oka. Jeśli chodzi o badania okulistyczne, wszystko odbywa się komputerowo. Wystarczy kilka chwil, by móc zdiagnozować problem, zobaczyć co stanowi sedno choroby, przekonać się, co należy zastosować, by było to dobrym rozwiązaniem. Okulista w kilka chwil postawi diagnozę i podejmie decyzję, jakie rozwiązanie  dalej zastosować. 

Co może wykryć badanie wzroku?

Badanie wzroku ma na celu wykrycie ewentualnych chorób oczu, z jakimi możemy się zmagać. Najczęściej pojawiającymi się jest jaskra i odklejenie siatkówki. Jak dla przykładu wygląda więc badanie wzroku w przypadku podejrzenia jaskry? Pacjent jednym okiem obserwuje punkt świetlny, który się porusza. Musi on sygnalizować, kiedy jest on dla niego widoczny. W taki bowiem sposób okulista wykonuje schemat pokazujący, jakie są ewentualne ubytki w polu widzenia. To właśnie one bowiem mogą ukazać ewentualne choroby siatkówki. Kolejnym zadaniem jest zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, które odbywa się za pomocą tonomera. 

A kim są pozostali specjaliści?

Kim są specjaliści od oczu?Pozostając w temacie okulistycznym, warto wziąć pod uwagę i kwestię pozostałych specjalistów. Optometrysta jest to specjalista, który dobiera okulary i soczewki, a także przeprowadza on rehabilitację wzroku. Nie jest to zawód refundowany przez NFZ, dlatego też jeśli zależy nam na takim lekarzu, musimy wybrać się do niego jedynie prywatnie. Kolejnym jest ortoptysta, który to zajmuje się badaniem wzroku, które dotyczą problemów związanych z dwoma oczami jednocześnie. To on także pomaga w ćwiczeniach oczu, gdzie mimo prawidłowej współpracy oczy, wzrok niedomaga. Takiego specjalistę znajdziemy między innymi w Poradniach Leczenia Zeza i Niedowidzenia, jak również i w przychodniach okulistycznych. Lekarz taki bada zeza, niedowidzenie, zbieżność oczu, niesprawną akomodację, jak również i trudności z uzyskaniem głębi. I kto nam pozostał? Optyk, a więc specjalista zajmujący się wykonywaniem okularów i naprawianiem tych uszkodzonych. Każdy z nich jest inny i każdy jest niezwykle potrzebny, gdy w grę wchodzi nasz narząd wzroku.

Bez wątpienia okulista, jak również i zawody pokrewne są niezwykle ważne i każdy z nas w swoim życiu z pewnością z takiego specjalisty musiał lub będzie musiał skorzystać. Jest to jak najbardziej zrozumiałe i trzeba mieć to na uwadze. Jedni mają swojego specjalistę na NFZ, inni z kolei decydują się na to, by chodzić do niego prywatnie. Jest to już nasza indywidualna decyzja. Grunt to postawić na kogoś takiego, co do kogo będziemy mieli pewność, że nasz narząd wzroku znajduje się w dobrych rękach. To jest podstawa i na tym właśnie należy się skupić.