Domy drewniane – co powinniśmy wiedzieć przed postawieniem na nie? Domy drewniane stale zyskują na popularności, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Choć same w sobie jeszcze kilkadziesiąt lat temu zostały wyparte przez budownictwo murowane, powoli wraca się do ich konceptu, coraz częściej wprowadzając je do swoich projektów architektonicznych. Co trzeba wiedzieć, zanim tak właściwie się na nie zdecyduje? Jakie rodzaje domów drewnianych istnieją i na który z nich warto tak właściwie zwrócić największą uwagę? To tylko niektóre z kwestii, które poruszymy w tym artykule.

Domy drewniane – fakty, zalety i wady

Domy drewniane wydają się być czymś mało skomplikowanym – tak przynajmniej są postrzegane w zestawieniu ich z ich murowanymi odpowiednikami. Nie ma w tym jednak wiele prawdy, gdyż domy tego typu wymagają od budowniczych mnóstwo uwagi, precyzji i po prostu dokładności. Same w sobie powstają w końcu na bazie na tyle podatnych na grzyby, pleśnie i szkodniki, że trzeba je właściwie zabezpieczyć, ale też odpowiednio przygotować. Poniżej prezentujemy kilka faktów, zalet i wad, z którymi należy się liczyć zanim w ogóle sięgnie się po tego typu budownictwo:

  • Domy drewniane powstają bardzo szybko – niektóre nawet w 2-3 dni! W związku z tym są najszybszą metodą na to, by móc zamieszkać na swoim. Więcej na temat czasu przygotowania powiemy przy okazji omawiania podstawowych ich rodzajów.
  • Domy z drewna wcale nie muszą być tanie – wprost przeciwnie, niektóre mogą kosztować znacznie więcej, niż ich murowane odpowiedniki. Wszystko zależy tutaj od wielu czynników – ich wielkości, rodzaju (prefabrykowane są najdroższe), ale też ekipy budowlanej, na której usługi się zdecydujemy.
  • Domy drewniane tworzą we własnym wnętrzu specjalny klimat, który można porównać z tym obecnym w lesie. Przyczynia się to do naszego zdrowia, samopoczucia i pozytywnego usposobienia.
  • Źle wykonany domek drewniany może przysporzyć nam sporo problemów, związanych główne z materiałem, z którego powstał. Pamiętajmy więc, by zawczasu zadbać o jego odpowiednią jakość.
  • Domy tego typu są bardzo trwałe, ale nie ponadczasowe, jak domy murowane. Oznacza to, że ulegają stopniowej degradacji (choć z pewnością nie jesteśmy w stanie jej dożyć).

Zobacz koniecznie:

Rodzaje domów drewnianych – który najlepszy?

Domy drewniane - co powinniśmy wiedzieć przed postawieniem na nie?

Domy drewniane – co powinniśmy wiedzieć przed postawieniem na nie?

Już na początku warto powiedzieć, że ciężko jest nazwać którykolwiek z trzech istniejących rodzajów domów drewnianych lepszym od pozostałych. Wszystkie oferują bowiem podobny standard wykończenia, ale też cechują się sporą wytrzymałością i długowiecznością. Tak naprawdę zatem wszystko zależy od naszego indywidualnego gustu oraz tego, jakim budżetem na zakup tego typu domu dysponujemy oraz która metoda jego powstawania najbardziej nam pasuje. Warto wiedzieć jak najwięcej na temat każdego z nich, by podjąć słuszną i logiczną decyzję związaną z wyborem tego konkretnego. Oto rodzaje, o których mowa, wraz z krótkim ich opisem:

  • domy szkieletowe – tego typu domki powstają na bazie szkieletu (a jakże) z drewna, który jest swoistym stelażem dla wypełnienia izolacyjnego, zazwyczaj z wełny mineralnej. Domy tego typu muszą posiadać elewację – często przygotowuje się ją z desek, ale można też upodobnić je do domów murowanych poprzez położenie cieniutkiej warstwy tynku. Konieczne jest też przykrycie ścian od wewnątrz, najczęściej płytami g-k. Domki tego typu produkuje się co najmniej kilka tygodni, przy czym najwięcej czasu zajmuje sam szkielet. Są domami szczelnymi, długowiecznymi, a przede wszystkim bardzo tanimi.
  • domy z bali – absolutna klasyka drewnianego budownictwa. Domy tego typu produkuje się już od wieków, a dziś używa się do tego techniki warstwowej. Domy te produkuje się około trzech miesięcy – wymagają najwięcej uwagi, ale są też bardzo solidne. Nie trzeba również decydować się na żadną elewację wewnątrz i na zewnątrz – same belki potrafią nadawać tym budynkom klimat, którego nie trzeba w żaden sposób udoskonalać.
  • prefabrykaty – powiew nowoczesności. Domy drewniane tego typu powstają w fabryce (w całości lub częściowo, z instalacją, stolarką i innymi, albo też bez nich), po czym na placu budowy są zaledwie montowane. Sprawia to, że czas ich budowy nie przekracza zaledwie kilku dni. Są to domy, nad których powstawaniem czuwa komputer – w związku z tym można śmiało liczyć na ich świetną jakość, trwałość i długowieczność. Jest jednak jedna ich wada – cena. Potrafią kosztować naprawdę dużo, zwłaszcza, jeśli nasz projekt jest mocno nieszablonowy i wymaga specjalistycznych przeróbek czy nietypowej stolarki.

Podsumowanie

Domy drewniane robią się coraz popularniejsze i stanowią coraz częstszy wybór ludzi decydujących się na budowę własnych “czterech ścian”. Jest w tym zresztą dużo logiki – domy tego typu są bowiem tanie, szybkie w stawianiu (bez problemu można zmieścić się w jednym “sezonie”) oraz wygodne w eksploatacji. Decydując się na nie musimy jednak wiedzieć wiele rzeczy, w tym również co-nieco na temat głównych ich rodzajów, zwłaszcza w kontekście budżetu, jakim dysponujemy. Jedno w tym wszystkim jest pewne: domy tego typu są zdecydowanie warte zainteresowania.